Doğru ve Sağlıklı Yemek Yeme Şekli Nasıldır?

1.126 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Yemek yerken seçilen yiyeceklerden ziyade yemek yeme şeklide sağlık açısından oldukça önemlidir. Kimimiz hızlı yemek yerken, kimimiz sofraya bile oturmadan abur cubur atıştırarak hayatımızı devam ettiririz. Oysaki, yemek yeme düzeni ve sofrada yapılanların hayatımızı olumsuz etkilediğinden habersiz yanlış şekilde yeme alışkanlığımızı devam ettiriyoruz. Doğru ve sağlık yemek yemenin nasıl olması gerektiğini yazımızdan öğrenebilir ve daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

Doğru ve Sağlıklı Yemek Yeme Şekli Nasıldır?

Yemek yeme alışkanlığı sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeği olmak üzere toplamda 3 öğün olmalıdır. Eski gelenekler biri olan ve halen ülkemizin büyük bir kısmının tercih ettiği yer sofrasında yemek yemenin sağlık açısından riskler taşıdığı bilinmektedir. Ayaklardaki kan dolaşımı, eğilerek yemek yeme gibi nedenlerin yanı sıra yenilen yemeklerin miğdeye giderken zorluk çektiğini söylemek mümkün. Bu yüzden yeteri kadar büyüklükte bir masada yemek yemenin çok daha sağlıklı olduğunu söylemek mümkün.

Hızlı Yemek Yemeyin

Çok acıktınız ve eşiniz sofrayı hazırladı. Sofraya oturur oturmaz hızlı bir şekilde yemeklere saldırarak 5-10 dakika içerisinde sofradan kalktığınızda kendinize yapabilecek en büyük kötülüğü yapmış olursunuz. Eğer, çok açlık çekiyorsanız, yemek hazırlanırken fındık, ceviz, badem gibi tok tutan yiyeceklerden biraz yiyerek açlığınızı bastırabilirsiniz. Sofraya oturduğunuzda az miktarda su içmenin miğdenizi canlandıracağını unutmayın. Sonrasında tek tür yemek yemektense, çeşitlendirerek yavaş yavaş yemek yemenin çok daha faydalı olacağını belirtebiliriz. Yemeği yavaş yediğinizde metabolizma ve miğdeniz herhangi bir uyarı almadan gelen yemekleri karşılayacaktır. Hızlı yemek yediğinizde ise yemekler yağ olarak depolanacaktır. Sofradan kalktığınızda yorgunluk ve uyku hissine sahip olacağınızda aşikar.

Yemekten Hemen Sonra Çay ve Kahve İçmeyin

Sofradan kalkar kalkmaz kahve, çay içmeyin. Tatlıyı hemen tüketmeyin. Öncelikle aldığınız besinlerden yarar sağlamanız için en az 30 dakika ile 1 saat kadar miğdenize izin verin. Sonrasında kahve, çay ve tatlı tüketmenizde sorun olmayacaktır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık