En Güzel İğne Oyaları Modelleri

8.712 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

İğne oyaları modelleri ilk olarak Türk kültüründe ortaya çıkmıştır. Türk kadınlarının maharetli ellerinden çıkan bu güzel motifler dünyada “Türk danteli” olarak bilinir. Asıl olarak ipek iplikten yapılan ve iğne ile düğüm atma tekniği kullanılan bir işlemedir. Genellikle başörtüsü ve havlu kenarları gibi tekstil ürünlerinin süslemesi için kullanılır.

Tek başına perde ve masa örtüsü gibi kullanılması mümkün olsa da çok zahmetli olacağı için pek sık tercih edilmez. Ama kumaş üzerine işlendiğinde her türlü aksesuara işleme yapmalı mümkündür. İğne oyaları modelleri esas olarak ipek iplikten yapılıyordu dedik fakat günümüzde pamuk ya da naylon iplikle de yapılmaktadır. İğne ile atılan minik düğümler birbiri ardına dizilerek oya motifini oluşturur.

En güzel iğne oyaları modelleri elbette en çok emek harcayarak yapılanlardır. Akılda kalıcı ve farklı bir model arıyorsanız internet üzerinden yüzlerce farklı modele ulaşabilirsiniz.

En Çok Kullanılan İğne Oyaları Modelleri

İğne oyaları modelleri tarihimizin ne kadar gerisinden geliyor, bahsetmiştik. Neredeyse yüzyıllar önce kullanılmaya başlanan ve hala kullanılmaya devam eden bu teknik kendi içinde bir kaç temel oluşturmuştur. Bu temel motifleri hemen hemen her örneğin bir kısmında görürüz. En kolay iğne oyaları modelleri deyince bu temel motiflerden bahsetmek mümkündür. Özellikle iğne oyası öğrenmeye başlayanlar için idealdir. Öğrenmesi yalnızca bir kaç dakikanızı alır. Fakat muntazam işlemeler ortaya koyabilmek için bir müddet deneyim kazanmak gerekiyor.

Yeni İğne Oyaları Modelleri

Zürafa modeli en kolay tekniktir. İsmine bakınca uzun uzun motifler aklınıza gelebilir fakat tam olarak öyle sayılmaz. Zürafa modelinde amaç bombeli bir görünüm vermektir. Düğümleri sıkı atmalı ve ara mesafeyi eşit ayarlamalısınız. Dağ modeli üst üste işlenen zürafa modelidir. Her sırada kenarlarında bir eksilterek üçgen bir görünüm verilir. Böylece model tamamlanmış olur. Ters düğüm modeli de yine zürafa modeliyle başlar. Fakat onun kadar sade değildir. Üst üste getirilmiş bombeli düğümler hafif ve kolay örnek isteyenler için seçenek olabilir.

Son Moda İğne Oyaları Modelleri

İğne oyaları modelleri için moda çok geniş kapsamlı olabilir. Çünkü herkesin kendi imal ettiği bir işlemedir ve herkes zevkine uygun olarak yapmaktadır. Ancak şunu söyleyebiliriz ki önceleri daha yoğun olarak kullanılan büyük ve çok renkli çiçek motifleri yerini daha küçük ve zarif modellere bırakmış gibi. Ayrıca önceden pek sık rastlamadığımız boncuk ve misina gibi aksesuarlar artık daha fazla tercih ediliyor.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık